Lajmet e industrisë

 • U lëshua standardi më i fundit i presionit të gjakut - Nuk është më 120/80, por duhet të jetë……
  Koha e postimit: 25-10-2022

  Që nga ndryshimi i madh i strukturës së dietës së njerëzve, ajo është kthyer në një parajsë ushqimore.Në bazë të kushteve materiale, ajo që dëshironi të hani mund të kënaqet.Për këtë arsye, ushqimi i thjeshtë largohet gradualisht nga tryeza e njerëzve dhe ekipi përkatës i sëmundjeve kronike po rritet.Merrni hipert...Lexo më shumë»

 • Zbuloni pozicionin më të mirë të gjumit për të luftuar hipertensionin
  Koha e postimit: 17-05-2022

  Shumë prej nesh jetojnë me presion të lartë të gjakut - ku gjaku pompohet me forcë kundër mureve të arterieve mund të shkaktojë probleme shëndetësore nëse nuk trajtohet. I njohur gjithashtu si hipertension, është një nga faktorët më të rëndësishëm të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare. Si i tillë, është thelbësor bëjmë gjithçka ne...Lexo më shumë»

 • A e ul presionin e gjakut vrapimi?
  Koha e postimit: 13-05-2022

  Giulia Guerrini, farmacistja kryesore për farmacinë dixhitale Medino, thotë: "Të kesh presion më të ulët të gjakut është kaq e rëndësishme sa mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve në tru.Presioni i ulët i gjakut do të zvogëlojë gjithashtu rrezikun e hipertensionit, një gjendje në të cilën gjaku detyrohet për një periudhë të gjatë...Lexo më shumë»

 • Tre pije për të ulur presionin e gjakut
  Koha e postimit: 05-10-2022

  Jeni të shqetësuar për presionin e lartë të gjakut?Provoni të shtoni këto pije të shëndetshme për zemrën në dietën tuaj.Të kombinuara me ushtrime të rregullta dhe një plan të zgjuar të të ushqyerit, ato mund të ndihmojnë në parandalimin dhe kontrollin e hipertensionit.Ja se si.1. Qumësht me pak yndyrë ose pa yndyrë Ngrini gotën tuaj në qumësht: është i pasur me fosfor, kalium dhe c...Lexo më shumë»

 • Pesë hapa të thjeshtë për të kontrolluar presionin e gjakut
  Koha e postimit: 05-06-2022

  Presioni i lartë i pakontrolluar i gjakut (HBP ose hipertensioni) mund të jetë fatal.Nëse jeni diagnostikuar me presion të lartë të gjakut, këto pesë hapa të thjeshtë mund t'ju ndihmojnë ta mbani atë nën kontroll: Njihni numrat tuaj Shumica e njerëzve të diagnostikuar me tension të lartë duan të qëndrojnë nën 130/80 mm Hg, por shëndeti juaj...Lexo më shumë»

 • Ndryshimet që mund të bëni për të menaxhuar presionin e lartë të gjakut
  Koha e postimit: 05-03-2022

  Lufta kundër "vrasësit të heshtur" Presioni i lartë i gjakut (HBP, ose hipertensioni) është një "vrasës i heshtur" pa simptoma që dëmton në heshtje enët e gjakut dhe çon në probleme serioze shëndetësore.Ndërkohë që nuk ka kurë, përdorimi i medikamenteve sipas rekomandimeve dhe ndryshimi i stilit të jetesës mund të përmirësojë cilësinë tuaj...Lexo më shumë»

 • Kuptimi i presionit të lartë të gjakut tek meshkujt
  Koha e postimit: 29-04-2022

  Dr. Hatch vëren se presioni i gjakut gjithmonë luhatet dhe mund të rritet me stresin ose gjatë stërvitjes.Ju ndoshta nuk do të diagnostikoheni me presion të lartë të gjakut derisa të jeni kontrolluar disa herë. Për burrat, lajmi i keq është se ata kanë më shumë gjasa të gjenden me hipertension sesa gratë.D...Lexo më shumë»

 • Kafeina mund të shkaktojë një rritje të shkurtër por dramatike të presionit të gjakut
  Koha e postimit: 28-04-2022

  Kafeja mund të ofrojë mbrojtje kundër: • Sëmundjes së Parkinsonit.• Diabeti i tipit 2.• Sëmundjet e mëlçisë, duke përfshirë kancerin e mëlçisë.• Sulmi në zemër dhe goditje në tru.Një i rritur mesatar në SHBA pi rreth dy filxhanë kafe në ditë, të cilat mund të përmbajnë rreth 280 miligramë kafeinë.Për m...Lexo më shumë»

 • Shëndeti juaj i zorrëve mund ta bëjë më të vështirë mbajtjen nën kontroll të presionit të gjakut
  Koha e postimit: 22-04-2022

  Pothuajse një në çdo dy të rritur amerikanë - rreth 47% - janë diagnostikuar me presion të lartë të gjakut (ose hipertension), konfirmon Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).Kjo statistikë mund ta bëjë këtë sëmundje të duket aq e zakonshme sa nuk është gjë e madhe, por kjo është larg nga e vërteta.Bl i lartë...Lexo më shumë»

 • Joytech ju fton në panairin e 131-të të kantonit
  Koha e postimit: 19-04-2022

  Panairi i 131-të i kantonit të importit dhe eksportit të Kinës vazhdon të mbahet online për 10 ditë.Sipas elektronikës, pajisjeve shtëpiake, makinerive, mallrave të konsumit dhe 16 kategorive të tjera të mallrave ngritën 50 zona ekspozimi, ekspozuesit vendas dhe të huaj më shumë se 25,000, dhe vazhdojnë të vendosin ...Lexo më shumë»

 • A ndryshon qumështi i gjirit kur fëmija juaj është i sëmurë?
  Koha e postimit: 15-04-2022

  Edhe kur fëmija juaj nuk po lufton një virus, qumështi i gjirit ka një bazë elementësh që ndihmojnë në mbrojtjen e fëmijës tuaj nga sëmundjet dhe infeksionet.Së pari, qumështi i gjirit është plot me antitrupa.Këto antitrupa janë më të lartat në kolostrum, qumështin që fëmija juaj merr në lindje dhe gjatë ditëve të para...Lexo më shumë»

 • Vetë-monitorimi i oksigjenit të gjakut në shtëpi mund t'i ndihmojë pacientët me COVID të dallojnë shenjat e hershme paralajmëruese
  Koha e postimit: 04-12-2022

  Një studim i ri zbuloi se matja e niveleve të oksigjenit në gjak në shtëpi është një mënyrë e sigurt për njerëzit me COVID-19 për të dalluar shenjat se shëndeti i tyre mund të përkeqësohet.Oksimetrat e pulsit janë pajisje të disponueshme gjerësisht, me kosto të ulët që shkëlqejnë dritën përmes gishtit të një personi për të vlerësuar ngopjen e tyre me oksigjen në gjak.Lexo më shumë»

WhatsApp Online Chat!
WhatsApp Online Chat!