Please Choose Your Language
prodhuesi kryesor i pajisjeve mjekësore
Shtëpi » Lajme » Lajmet e industrisë » A ul presionin e gjakut vrapimi?

A e ul presionin e gjakut vrapimi?

Shikimet: 0     Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2022-05-13 Origjina: Faqe

pyesni

butoni i ndarjes së facebook
butoni i ndarjes në Twitter
butoni i ndarjes së linjës
butoni i ndarjes së wechat
butoni i ndarjes së linkedin
butoni i ndarjes pinterest
butoni i ndarjes së whatsapp
Ndani këtë buton të ndarjes

Giulia Guerrini, farmacistja kryesore për farmacinë dixhitale Medino, thotë: 'Tresioni më i ulët i gjakut është kaq i rëndësishëm pasi mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve në tru. Ulja e presionit të gjakut do të zvogëlojë gjithashtu rrezikun e hipertensionit, një gjendje në të cilën gjaku është i detyruar, për një periudhë të gjatë kohore, kundër mureve të arterieve, duke shkaktuar probleme shëndetësore afatgjata si sëmundjet e zemrës.

'Çdo lloj ushtrimi kardiovaskular, si vrapimi, ecja, çiklizmi, noti apo edhe kapërcimi, do të ndihmojë në uljen e Presioni i gjakut duke rritur nivelet e oksigjenit në gjakun tuaj dhe duke reduktuar ngurtësimin e enëve të gjakut, duke lejuar që gjaku të rrjedhë lehtësisht nëpër trup”, thotë Guerrini.

Një studim i vitit 2020 nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë zbuloi se vrapimi i një maratonë (për kohëmatësit e parë) i bën arteriet 'më të reja' dhe ul presionin e gjakut.

Guerrini thotë: 'Çdo lloj aktiviteti i rregullt fizik do ta bëjë zemrën tuaj më të fortë, dhe kjo do të thotë se zemra mund të pompojë më shumë gjak me më pak përpjekje. Si rezultat, forca në arteriet tuaja zvogëlohet, duke ulur presionin e gjakut'.

Por ju duhet të angazhoheni për një program të rregullt trajnimi për të korrur shpërblimet.

'Për të mbajtur presionin e gjakut të shëndetshëm, duhet të vazhdoni të ushtroni rregullisht. Duhen rreth një deri në tre muaj që stërvitja e rregullt të ketë ndikim në presionin tuaj të gjakut dhe përfitimet zgjasin vetëm për aq kohë sa vazhdoni të ushtroni. ”, thotë Guerrini.

 vazhdoni të ushtroheni në baza të rregullta

ÇFARË TË TJERA EFEKTET MUND TË KETË Ushtrimet fizike në presionin e gjakut?

 

Ndërsa vrapimi i rregullt dhe ushtrimet e tjera kardiovaskulare mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, ndërsa jeni duke ushtruar, mund të rrisin nivelet e presionit të gjakut.

'Mos u frikësoni', thotë Guerrini.Presioni juaj i gjakut do të rritet gjatë stërvitjes dhe do të shtyjë rrjedhën e gjakut të pasur me oksigjen në të gjithë trupin tuaj për shkak të rritjes së kërkesës për gjak nga muskujt.

'Për të përmbushur këtë kërkesë, zemra juaj duhet të punojë më shumë, duke pompuar gjak më shpejt rreth trupit dhe për rrjedhojë duke shtyrë një vëllim më të madh gjaku në hapësirën e enëve të gjakut. Për shkak të arterieve që nuk janë në gjendje të zgjerohen shumë për t'u akomoduar. Ky gjak shtesë, presioni i gjakut do të rritet përkohësisht.

 

CILA ËSHTË MËNYRA MË MIRË PËR TË PËRDORUR USHTRIMIN SHTYPJA E ULËT E GJAKUT?

Ka mënyra për të përdorur ushtrimet për të ulur presionin e gjakut, por së pari duhet të merrni leje mjekësore përpara se të filloni ndonjë program të ri trajnimi.

'Nëse jeni duke ushtruar për të ulur presionin e gjakut, gjëja e parë që duhet të bëni është të flisni me mjekun tuaj për të zbuluar se cili është presioni juaj i gjakut aktualisht dhe cilat nivele ushtrimesh do të ishin efektive dhe të sigurta për ju,' thotë Guerrini. .

'Për shembull, njerëzit që tashmë kanë presion të ulët të gjakut (nën 90/60 mm Hg) ose presion të lartë të gjakut (180/100 mmHg) nuk duhet të ushtrojnë pa folur më parë me mjekun e tyre. Megjithatë, nëse presioni juaj i gjakut është brenda këtij intervali, provoni duke marrë pjesë në ushtrime të moderuara për rreth 30 minuta në ditë për të lëvizur trupin tuaj.

'Nëse jeni të shqetësuar për presionin tuaj të gjakut, flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm ose farmacistin sa më shpejt që të mundeni, në mënyrë që ata t'ju këshillojnë për hapat më të mirë dhe më të sigurt që duhet të ndërmerrni.'

 

Për më shumë informacion, ju lutemi vizitoni www.sejoygroup.com

Na kontaktoni për një jetë më të shëndetshme

Lajme të ngjashme

përmbajtja është bosh!

Produkte të ngjashme

përmbajtja është bosh!

 NO.365, Rruga Wuzhou, Provinca Zhejiang, Hangzhou, 311100, Kinë

 Nr.502, rruga Shunda.Provinca Zhejiang, Hangzhou, 311100 Kinë
 

LIDHJET E SHPEJTA

PRODUKTET

WHATSAPP NA

Tregu i Evropës: Mike Tao 
+86-15058100500
Tregu i Azisë dhe Afrikës: Eric Yu 
+86-15958158875
Tregu i Amerikës së Veriut: Rebecca Pu 
+86-15968179947
Tregu i Amerikës së Jugut dhe Australisë: Freddy Fan 
+86-18758131106
 
E drejta e autorit © 2023 Joytech Healthcare.Të gjitha të drejtat e rezervuara.   Harta e faqes  |Teknologjia nga leadong.com